O CoUnSiLu

Z CoUnSiL: Videokonferenční prostředí pro vzdálené tlumočení znakového jazyka
Přejít na: navigace, hledání

Proč CoUnSiL?

Masarykova univerzita (MU) v současné době eviduje kolem 100 uživatelů znakového jazyka, jak v akademické, tak i v pracovní sféře. V akademickém prostředí se jedná o nejpočetnější skupinu uživatelů se specifickými nároky. Jejich komunikačním prostředkem je převážně český znakový jazyk. Z nich přibližně 80 uživatelů českého znakového jazyka studuje v nejrůznějších studijních programech.

Zapojení sluchově postižených do univerzitní výuky s sebou nese mnohá úskalí. Mezi nejčastější způsoby v dnešní době patří tlumočení výkladu tlumočníkem, který je fyzicky přítomen na přednášce. Kvalifikovaných tlumočníků je ovšem nedostatek. Týká se to odborných předmětů. Mnohdy musí tito specializovaní tlumočníci dojíždět ze vzdálených lokalit. Bylo by tedy vhodné zpřístupnit jejich služby použitím videokonferenčního systému.

Historie

Středisko pro pomoc studentům se specifickými nároky (Teiresiás) je celouniverzitním pracovištěm Masarykovy univerzity. Jeho úkolem je zajišťovat, aby studijní obory akreditované na univerzitě byly přístupné studentům se smyslovým nebo jiným handicapem. V rámci svých aktivit se této formě distančního vzdělávání věnuje již několik let. Po vyzkoušení běžně dostupných nástrojů pro videokonference (např. Skype) vznikly prvotní návrhy požadavků na specializovaný tlumočnický videokonferenční systém, který by bylo možné použít při výuce.

Od roku 2013 spolupracuje Středisko Teiresiás s Laboratoří pokročilých síťových technologií (Sitola) Fakulty informatiky (FI) MU na vývoji prostředí prostředí pro tlumočení do znakového jazyka. Postupně byla vypracována analýza a návrh systému, podpůrné knihovny a nástroje. V roce 2014 byla v rámci studentského projektu z programu děkana FI na podporu studentských výzkumných a vývojových projektů v laboratoči Sitola vytvořena prototypová implementace systému založená na otevřeném software UltraGrid a CoUniverse, které vyvíjí sdružení CESNET a vzniká na MU v laboratoři Sitola.

Více o dosavadních výstupech viz sekce Autoři a publikace.

Vlastnosti prostředí CoUnSiL

Systém zajišťuje vícebodové videokonferenční spojení mezi jednotlivými účasníky. Účastníci mohou v rámci systému vystupovat v jedné ze tří typů uživatelských rolí - student, přednášející, tlumočník, přičemž grafické uživatelské rozhraní klientů se liší dle typu role (viz ilustrace výše). O plánování datových toků se stará middleware CoUniverse, realizace samotných audiovizuálních toků je realizována pomocí nástroje UltraGrid. Prototypová implementace systému je omezena pouze na jednu platformu a zatím není vhodná k provoznímu nasazení. Bude nezbytné implementovat klienty pro všechny majoritní operační systémy (Windows, Linux, OS X) a provádět uživatelské testování, díky němuž dojde ke přizpůsobení finální podoby systému pro potřeby cílových skupin uživatelů.

Funkční požadavky systému

  • Student, tlumočník a vyučující mají možnost přihlášení a odhlášení se z videokonference. Uživatelé si mohou vybrat, do které z více souběžných videokonferencí se chce připojit.
  • Rozhraní studenta poskytuje pohled na tlumočníka a ostatní studenty. Také obsahuje možnosti pro přihlášení se o slovo. Pod tímto pojmem chápeme signalizaci studenta tlumočníkovi o potřebě využít jeho služby při komunikaci s vyučujícím.
  • Rozhraní tlumočníka poskytuje pohled na studenty a vyučujícího, právě promítanou prezentaci z počítače a snímání tabule. Tlumočník může také udělit slovo vybranému studentovi. Okno studenta, kterému bylo uděleno slovo, je zvýrazněno, případně zvětšeno. Tlumočník může také regulovat hlasitost výstupního zvuku a citlivost mikrofonu.
  • Rozhraní vyučujícího poskytuje pohled na studenty, tlumočníka, právě promítanou prezentaci a tabuli, aby mohl vyučující kontrolovat stav videokonference. Okno studenta, který má přidělené slovo je zvýrazněno. Vyučující, podobně jako tlumočník, může regulovat hlasitost výstupního zvuku a citlivost mikrofonu.
  • Správce videokonference má možnost založit, případně zrušit videokonferenční místnost z administrativního rozhraní aplikace.

Nefunkční požadavky systému

  • Snímkovací frekvence neklesne pod 25 snímků za vteřinu
  • Minimální rozlišení tlumočníka, vyučujícího a studenta, jemuž bylo uděleno slovo, bude alespoň 640×480 obrazových bodů. Základní rozlišení videa studentů bude alespoň 320×200 obrazových bodů.