CoUnSiL

Z CoUnSiL: Videokonferenční prostředí pro vzdálené tlumočení znakového jazyka
(přesměrováno z Hlavní strana)
Přejít na: navigace, hledání
CoUnSiL
Videoconferencing environment for remote interpretation of sign language.
Videokonfereční prostředí pro tlumočení do znakového jazyka.

counsil@fi.muni.cz | https://github.com/Sitola/counsilCoUnSiL je videokonferenční prostředí, které má pomoci při inkluzi sluchově postižených studentů do běžné vysokoškolské výuky. Zaměřujeme se především na problém nedostatku trénovaných tlumočníků-specialistů, kteří jsou schopni překládat i úzce specializované oblasti na profesionální úrovni.

Jednou z cest je právě vytvoření videokonferenčního kanálu mezi třídou, v níž se nachází studenti a učitel a vzdáleně připojeným tlumočníkem. Tento přístup však vyžaduje netriviální nároky na kvalitu obrazu a minimalizaci zpoždění. Tyto parametry však současné masivně rozšířené technologie nezaručují. Dalšími prvky nad rámec běžných nástrojů jsou např. podpora pro hlášení se o slovo a rozložení oken specifické pro uživatelskou roli (jiné rozložení oken vyžaduje tlumočník, jiné student či učitel). Vytvoření takovéhoto komplexního videokonferenčního prostředí, které zajistí kvalitní přenos obrazu v reálném čase a s minimálním zpožděním je cílem videokonferenčního prostředí CoUnSiL.


CoUnSiL is a videoconferencing environment aiming to provide support for the integration of hearing impaired into regular university education. Namely, we assess the problem of scarcity of skilled sign language interpreters with technical background needed to provide translation to sign language at a professional level.

One way to bridge this gap is creating a videoconferencing channel between the classes of students and teachers and remote interpreters. However, to make this work, the channel needs to be of sufficient quality and latency for the sign language to be transferred in real time - quality beyond the capabilities of standard videoconferencing environments. Furthermore, the system requires specific tailoring for the user's needs, such as the capability of asking to talk for the students and user-specific layouts that convey precisely the needed information. Creating such a complex videoconferencing environment, with many high-quality channels while keeping the latency low enough for effective real-time interaction is the goal of the CoUnSiL videoconferencing environment.

Further information can be found at https://github.com/Sitola/counsil/wiki


Software